Sedula (Cornus mas).

Angliškai ji ir vadinama korneline vyšnia, rusiškai „kizil“ arba „deren“. Šis augalas turėtų augti kiekvienoje sodyboje, nes tai tikras gamtos polivitaminų šaltinis ir puošmena. Lietuvoje žinoma nuo seno, bet mažiau paplitus dėl to, kad jos kauliukai sunkiai dygsta, lėtokai auga, sunkoka ją padauginti. Lig šiol nedaug kas pas mus užsiėmė ir sedulų selekcija. O vertėtų, nes kaimyninėse šalyse geltonžiedės sedulos tampa visų geidžiamu labai naudingu augalu. Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje sukurta visa eilė kultūrinių sedulų veislių, pasižyminčių skirtingu nokimo laiku, vaisiaus forma,dydžiu, spalva, sukauptu cukraus kiekiu. Įprasta geltonžiedžių sedulų uogų spalva yra raudona.
Tai medingi augalai, žydintys geltonai anksti pavasarį po blindės žydėjimo. Visai nebijo smarkesnių šalnų. Žiedus gali ir apsnigti – derlius vis tiek bus. Augdamos praktiškai beveik neturi jas puolančių kenkėjų ir ligų, kai tuo tarpu įprastas vyšnias dažnai nusiaubia kokamikozė ir moniliozė, o sedulos puikiai auga be jokių purškimų.
Medelyne jau yra sukaupta sedulų kolekcija. Pradžią jai davė atrinktos pačiom stambiausiom ir skaniausiom uogom vegetatyviškai padaugintos lietuviškos sedulos, po to kolekcija pasipildė kitomis kultūrinėmis veislėmis: JANTARNAJA (geltonom uogom), JOLICO, VARIEGATA, SLOVIANIN, SOKODOLSKIJ, ELENA, JULIUS, RADOST, FLORIJANKA, ELEGANTNYJ ir kt.
Minėtąsias veisles palengva pradėjome dauginti.
Sodinti rekomenduojama vis tik porelę, tuomet sulauksite gausaus derliaus.
Literatūroje rašoma, kad sedulos uogose gausu vitamino C , P, A, geležies, kalio, kalcio ir magnio, naudingųjų riebalų ir organinių rūgščių, pektinų.
Naudingos ne tik uogos, bet ir lapai, kuriuose esama vitamino E ir C. Imunitetui stiprinti ekspertai rekomenduoja gerti sedulos lapų arbatą.
Ką gydo?
Rekomenduojama vartoti profilaktiškai, kad nesusidarytų akmenys inkstuose ir šlapimo pūslėje.
Taip pat sedula pagreitina organizmo valymosi procesą, varo lauk šlakus, mažina cukraus kiekį kraujyje (rekomenduojama sergant diabetu), padeda sergant anemija, stiprina imunitetą ir visą organizmą po patirtų stresų. Be to, vartojama podagrai bei reumatizmui gydyti ir sergant infekcinėmis ligomis, nes pasižymi antibakteriniu ir priešvirusiniu veikimu. Šviežios uogos padeda gydyti anginą, gripą, skarlatiną ir tymus. Efektyviausiai veikia šviežios, bet galima paruošti sultis arba uogas užšaldyti ir panaudoti, esant reikalui.
Pagerina, normalizuoja medžiagų apykaitą, todėl labai efektyviai kovoja su viršsvoriu.
Lapų nuovirai naudojami gydant odos problemas: dermatitus, egzemas.
Vaisiai puikiai tinka perdirbti: virti uogienėms, kompotams, likeriui, vynui gaminti.