NOVA. Labai ankstyva vasarinė kriaušė. Tai pati naujausia lietuviška veislė, išvesta selekcininko A. Lukoševičiaus. Veislė buvo atiduota tirti į Latvijos Pūrės sodininkystės institutą, iš ten ji parkeliavo į mūsų medelyną. Viena pirmųjų vasaros vaisių – šios kriaušės noksta prieš Alyvinius obuolius. Jos vidutinio dydžio (120 g), prinoksta ne vienu metu. Vaisiai aukštos kokybės. Kriaušės traškios, sultingos, prieš saulę šonelis nusidažęs plytinio raudonumo spalva. Ši veislė imponuoja savo sveikumu: nerauplėjančiais ir nepūvančiais vaisiais bei itin sveikais vaismedžiais, beveik nesergančiais rūdimis. Atspari šalčiams. Tinka ekologiniam sodui.


 

ILJINKA. Rusiška veislė. Lietuvoje auginama nuo seno, ypač paplitusi Kauno apylinkių soduose. Vasarinė kriaušių veislė. Vaisiai noksta nuo liepos antros pusės. Jie vidutiniai ar stambesni už vidutinius (100 -140g), gražūs, saldūs, aromatingi, žalsvai geltona odele. Ant šakų laikosi stipriai. Minkštimas pusiau tirpstantis. Vaismedžiai vidutinio augumo, vainikas platus, piramidiškas. Drėgnomis vasaromis vaisiai gali šiek tiek parauplėti.

 

 

IZOLDA. Veislė išvesta Vokietijoje, sukryžminus Jules Guyot×Liepos margąja. Noksta rugpjūčio pradžioje. Vaismedžiai nedidelio augumo, atsparūs šalčiams. Derėti pradeda labai anksti, dera itin gausiai ir reguliariai. Vaisiai stambūs (160 – 230g), forma ir spalva panašūs į Jules Guyot veislės vaisius (žalsvai gelsvi su rausvu šoneliu), bet aukštesnės kokybės, ypač skonis. Jų minkštimas sviestinis, baltos spalvos, tirpstantis burnoje. Labai skanus. Rauplėmis beveik neserga.

izolda kriausšė

 
 

JULES GUYOT (Žiul Gijo). Veislė sukurta Prancūzijoje. Lietuvoje auginama jau daug metų. Noksta nuo rugpjūčio vidurio. Vaisiai labai gražūs, skanūs, vidutiniai ar stambesni (120-150g), pailgi, netaisyklingi. Odelė plona, žalsvai gelsva, prinokusių – geltona, prieš saulę – rausva. Minkštimas pusiau tirpstantis ar tirpstantis, sultingas, salstelėjęs. Vidutinio augumo medis, vidutiniškai atsparus šalčiams. Rauplėmis ir puviniu vaisiai neserga. Tinka ekologiniam sodui.


 
 

KLIAPO MĖGSTAMOJI. Vėlyva vasarinė kriaušių veislė, sukurta JAV. Vaisiai noksta rugpjūčio pabaigoje, rugsėjo pradžioje. Jie stambesni už vidutinius arba stambūs (170 – 210g), beveik vienodi, gražūs, labai skanūs, saldūs, aromatingi, beveik atsparūs rauplėms ir rudajam puviniui. Odelė žalsvai gelsva ar geltona, su plytinio raudonumo dryželiais, išsiliejančiais į ištisinį raudonį saulės pusėje. Minkštimas labai sultingas, tirpstantis burnoje.


 
 

VASARINĖ SVIESTINĖ. Manoma, kad tai liaudies selekcijos veislė. Yra keletas jos atmainų, kurios yra nevienodai atsparios ligoms. Mūsų dauginama Vasarinės sviestinė pasižymi atsparumu rauplėms ir puviniui. Noksta rugpjūčio pabaigoje. Vaisiai yra stambūs ir labai stambūs (200– 300g), žalsvai geltona odele, įsaulyje padengti neryškios plytinio raudonumo spalvos. Minkštimas labai sultingas, tirpstantis, ypatingai skanus. Šalčiams atspari. Mėgsta sausesnę vietą.Tinka ekologiniam sodui.